Návrat z mateřské! Co teď?

Inspirace pro všechny

Tyto řádky bych ráda věnovala všem maminkám, které se věnovaly svým dětem naplno, a se svým chlebodárcem ztratily veškerý kontakt. Můj článek tu je i pro ty z vás, co jste v průběhu svých mateřských povinností udržely znalost o dění ve firmě živou pomocí přátelských vazeb, nebo třeba prostřednictvím přivýdělku u stávajícího zaměstnavatele. Věřím, že inspiraci zde najdou i partneři žen, kteří jim ve chvílích návratu na trh práce chtějí být pevnou oporou.

Nová kapitola

Možná je to pro vás premiéra, dámy, nebo jste se v této situaci již minimálně jednou ocitly. Třeba máte takovou dámu doma vy, pánové. Návrat do zaměstnání klepe na dveře a s ním i nová životní etapa pro obětavé maminky. Ať už patříte do skupiny těch, co se vrací na své původní pracovní místo, nebo jej opouštíte (z vůle své či svého zaměstnavatele), může vás tato nová kapitola vašeho života různými způsoby překvapit. A jak se říká…kdo je připraven, není překvapen.

Navázání kontaktu

Pokud vás mateřství plně pohltilo, je čas oprášit kontakty se svým šéfem a domluvit si s ním schůzku. Může se stát, že vás iniciativně kontaktuje váš nadřízený nebo personální oddělení s předstihem, protože je vaše absence navázaná mj. na někoho, kdo vás v době vaší nepřítomnosti na dané pozici zastupuje.

Nebo je aktivita plně na vás a není na škodu se o situaci ve firmě informovat po formální linii, ať víte, na čem stavět. V případě, že jste v kontaktu s někým z firmy po neformální linii, jste jistě ve výhodě, každopádně i v takové situaci je zahájení formální komunikace žádoucí. Jestli jste během svých rodičovských povinností měly kapacitu na přivýdělek, je vaše cesta k osobní schůzce o vašem dalším setrvání ve firmě vydlážděná činností užitečnou i pro vašeho zaměstnavatele.

Ta pravá chvíle

Načasování takového kontaktu je na vás, každopádně já doporučuji ozvat se alespoň 3 měsíce před koncem rodičovské dovolené. Vaše místo mohlo v mezičase zaniknout, mohl se vyměnit vedoucí vašeho oddělení nebo vedení celé společnosti a tím i představy o dalším fungování oddělení či jednotlivců. Také se můžete potýkat s tím, že se vaše dočasná náhrada natolik osvědčila, že se zaměstnavatel bude snažit řešit situaci vaším přesunem, ba dokonce odsunem. Nebo na vás v práci čekají jako na smilování a pro vaše naskočení zpět do rozjetého vlaku jsou připraveni. Každopádně dostatečná časová rezerva vám dává prostor čelit případným změnám s grácií a v souladu s rodinnou logistikou, která se s vaším pracovním vytížením zas o něco změní.

Nejen z oka do oka

Co se týče zjišťování informací, můžete samozřejmě celou věc „spláchnout“ po emailu a mít písemný podklad k čemukoli, co společně projednáte. Jednání se tak ale mohou táhnout týdny a vy nebudete vědět, na čem jste a co se pro vás (někdy bez vás) chystá, s případným potřebným předstihem. Takže i zde zvažte svou volbu správného komunikačního kanálu, který vám sedne, vč. všech pro a proti.

Já osobně bych se do firmy ohlásila předem, zašla tam a projednala vše se svým nadřízeným. Pokud bych měla pocit, že něco drhne, po návratu domů bych v návaznosti na osobní schůzku poslala svému nadřízenému jakýsi zápis z této schůzky. Mám ráda osobní kontakt, kdy lépe vyčtu, co se odehrává, zároveň se mohu doptat či případně reagovat a nemusím čekat, až se mi někdo ozve. Zároveň si nenechávám upřít můj prostor na rozmyšlenou v klidu, mimo jednání, kdy mohu cokoli probrat se svými blízkými a získat tak cenné podněty.

Nikdo není sám

Možností a s tím spojených scénářů je mnoho. Nemá smysl ztrácet čas domněnkami nebo se dokonce stresovat některou z těch méně sympatických variant. Každopádně stále platí, že kdo je připraven… A proto bych vám ráda doporučila připravit se tak, že si prostě připustíte všechny uvedené možnosti a srovnáte si myšlenky v návaznosti na každou z nich. Pokud se potřebujete připravit na schůzku, nebo zjištěné informace probrat více do hloubky, svolejte kamarádky, nebo rodinnou radu. V případě, že cítíte potřebu probrat celou věc s někým neutrálním či z oboru, budu vám ráda naslouchat a podpořím vás na vaší cestě ke spokojenosti a sebejistotě.

Více jak 10 let se aktivně věnuji personalistice a ráda sdílím své zkušenosti z této oblasti. Pro své klienty jsem průvodcem na klikaté cestě za skvělou prací a pomáhám jim nacházet odpovědi i na křižovatkách v jejich životě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.