Jak pečovat o svou duši aneb co dělám, když je mi ouvej

Jak pečovat o svou duši aneb co dělám, když je mi ouvej

Určitě to každý znáte – čas od času to na vás padne. A je jedno, jestli je to kvůli starostem v práci, po výměně názorů s partnerem, nebo máte prostě náladu pod psa. Jsme jen lidi a nejsme z teflonu. I ten nejodolnější člověk občas podlehne vlivu stresu, nepřízni osudu nebo špatné konstelaci hvězd, chcete-li. Zvyšovat svou nezdolnost je důležitou součástí našeho osobního rozvojeochrany duševního zdraví. Ale co když se nám zrovna nedaří a naše psychika volá o pomoc? Pojďte se podívat se mnou na to, jak v takových situacích pečuji o svou duši já.

Praktické tipy pro lepší náladu a psychickou pohodu

Nečekejte ode mě prosím žádné zázračné pilulky. Pro ty musíte k lékaři, který se řešením psychických potíží zabývá. Já mám pro vás osvědčené způsoby péče, které sama používám. Některé jsou součástí mé všední rutiny a k jiným se vracím pokaždé, když se nějaký ten výkyv v rovnováze duševní či tělesné vyskytne. Každopádně pokud je vaše psychická nepohoda dlouhodobá, neváhejte odbornou pomoc vyhledat. Nemusíte běžet hned k psychiatrovi, existují i různé psychologické poradny, krizová centra, linky odborné pomoci aj., které jsou snadno dohledatelné na internetu. Níže uvedené berte tedy spíše jako doporučení pro běžnou péči o svou duši.

Tři základní kameny

Budu k vám upřímná – jsem milovnice spánku. Takže když si potřebuji od všeho odpočinout a prostě si zalézt, nebo v noci spím neklidně nebo vůbec, dospávám při každé vhodné příležitosti. V koloběhu všedních dní to nejde vždy snadno. Každopádně dát si šlofíka na hodinku, není zas takové mistrovství. Když vstanete na budíka, ještě toho ten den hodně stihnete a neotočíte si denní a noční režim. Vaší pozornosti by také nemělo uniknout doplňování melatoninu, který je hormonem spánku. Doplnit ho lze i díky vejcím, ovesným vločkám nebo celozrnnému pečivu.

Napadlo vás někdy hledat klíč k lepší náladě v jídle? Láska prochází žaludkem. A není sama. To, co vkládáme do úst, ovlivňuje výrobu těch správných hormonů a tím i naše psychické zdraví. Třeba serotonin, jeden z hormonů štěstí, navozuje pocit vnitřního klidu. Ruku na srdce – každému to někdy ujede a udělá si tu krušnou chvilku sladší. Když už to musí být, dělejme to chytře. Pokud chceme serotoninu pomoci, pomůže hořká čokoláda, banány, oříšky, kvalitní sýr nebo zelený čaj. O tom, jaké potraviny zvolit a co dalšího do života zařadit, radí lidem třeba Katka. Dle principů ajurvédy, kterou se Katka zabývá, pomáhá svým klientům upravit každodenní režim a péči o sebe, aby se člověk cítil zdravý a měl spoustu energie.

No, a trojici základních potřeb, které mají zásadní vliv na naše zdraví, uzavírá pohyb. Je to právě on, kdo nám pomáhá vyplavovat v našem těle endorfin, další hormon štěstí. Je úplně jedno, jestli jste od narození nadšenec do sportu, nebo jste spíše procházkový typ. Všechno se počítá. Já se k různým sportům spíše prokousávám tak nějak skokově. Koně vystřídaly lodě, ty pak vystřídal latinskoamerický tanec. Někde v mezičase jsem se věnovala i aerobiku, józe nebo jiným typům cvičení. Dokonce jsem nějaký čas chodila i běhat. Procházkám však zůstávám dlouhodobě věrná, ať už mi dělají společnost přátelé, pes nebo voňavá káva. A co si budeme namlouvat…závan čerstvého vzduchu a sluníčko dělají doslova divy.

Další moji pomocníci

S tancem i během je pro mě neodmyslitelně spojená i hudba.  Tu latinskoamerickou mám moc ráda a je pro mě dalším způsobem, jak bojovat proti stresu nebo špatné náladě. Ráda si poslechnu i jiné styly, proto mi při práci i odpočinku dělá společnost rádio. Když cestuji autem, nezapomenu se vybavit i tou správnou muzikou, ať mi cesta ubíhá, je na ní veselo a drží mě bdělou.

Když už jsme u těch vůní, zde se také zastavím. Já osobně vůně miluji a je jedno, jestli je to ovoce, květiny, nebo zmíněná káva. Také jsem velkou fanynkou bylinkových čajů a doma jich mám po ruce hned několik. Obojí mi prostě dělá dobře. A tak není překvapením, že mě další myšlenky zavedly k bylinkám a aromaterapii. S těmi by vám poradila spíše Klárka, která se k nim přiklonila v rámci svého podnikání. Vyměnila je za svou původní profesi zdravotní sestry a pomocí nich ladí tělo i duši lidem i zvířatům.

Téměř denně si v rámci své psychické pohody pouštím nějakou meditaci nebo nahrávku plnou afirmací, které mě příjemně připraví na spánek. Někdy u toho i usnu a nahrávku prostě nedoposlouchám. Nebo si udělám chvilku ráno, než opustím vyhřátou postel. Když mi v hlavě lítají nabručené myšlenky, přetlačím je nějakým pomocníkem s vlídnějším obsahem a hurá do nového dne s lepší náladou. To se osvědčilo i některým mým klientům.

Dalším trikem v oblasti péče o mé psychické zdraví je EFT (technika emoční svobody). Už je to pár let, co jsem na ni narazila a naučila se její základy. Její fanynkou je i moje kamarádka Hanka, která kromě jiných metod používá při práci se svými klienty i tuto jemnou techniku. Hanka se občas stará i o mou duševní pohodu, když se v něčem zaseknu. Buď se mi věnuje naplno a svou péči kombinuje i s Bachovými esencemi. Nebo mě jen popostrčí k tomu, abych si díky EFT dokázala pomoci sama.

Vrátím se ještě ke společnosti přátel, kteří neodmyslitelně patří do mého života. Občas je fajn vylít si srdce, nebo si dokonce od plic zanadávat. Ale nic se nemá přehánět. Každé to společné koukání do zpětného zrcátka na to, co nás rozhodilo, nesmí trvat příliš dlouho. Co se stalo, stalo se. Minulost nezměníme. Tím, že si z ní vezmeme to nejlepšípohneme se dál, si pomůžeme nejvíce. Někdy to trvá a je to pro nás samotné obtížné. A právě v takovou chvíli je prima, když nás někdo další podpoří. Pokud máte pocit, že přátele jste již náležitě vyčerpali, rodina je zaneprázdněná a změna stále nepřichází, přítelem na cestě za vaší duševní pohodou vám může být třeba kouč nebo profesionální vrba.

Další metodou pro zvládání špatné nálady je v mém případě film nebo knížka. Záleží, na co se dokáži soustředit a co mi v danou chvíli dělá dobře. U filmů většinou sáhnu po nějaké osvědčené komedii. Při výběru knížky z mé pestré knihovny jsem opatrnější. Většina kousků je zaměřených na seberozvoj, což je někdy těžké čtení. Proto sahám spíše po těch, co motivují či přímo hladí po duši.

Jelikož jsem sběratelkou inspiračních karet, hledám vlídné povzbuzení i v nich. S výběrem toho správného balíčku bývám obezřetná. Občas mi padne do ruky něco, co úplně nechci vidět a pak spíš než o laskavé poselství, najdu v těch obrázcích varovné nakopnutí.

Péče o duši jako výhodná investice

Dobré psychické zdraví ovlivňuje naše každodenní rozhodování, vnímání, chování i vztahy s druhými lidmi. Starat se o svou duši je investice, která se vyplácí.  Boj se špatnou náladou po své ose, když je vám ouvej, může být snadný. A práce na odstranění nebo alespoň zmírnění složitějších potíží za pomoci někoho dalšího není selhání. Věřím, že mezi výše uvedenými tipy najdete novou inspiraci pro sebe či vaše blízké.  A pokud chcete najít ještě další metody, jak pracovat na zvládání stresu a upevnit svůj vnitřní klid, ozvěte se mi.

Více jak 15 let se aktivně věnuji personalistice a ráda sdílím své zkušenosti z této oblasti. Pro své klienty jsem průvodcem na klikaté cestě za skvělou prací a pomáhám jim nacházet odpovědi i na křižovatkách v jejich životě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.