10 věcí, které dělají šťastní lidé

Život nám dává smysl, když nám přináší dobrý pocit, tj. když plyne podle nás. Šťastní lidé myslí a konají tak, aby se cítili každý den na všech úrovních bytí spokojeně. Tito lide se obejdou bez výmluv, proč nemohou prožívat opravdové štěstí. Pojďme se společně podívat na jejich desatero.

…jdou za svými sny

Lidé, kteří žijí ve štěstí, vědí, že je zapotřebí dělat šťastná rozhodnutí. Proto jdou vždy tam, kam je vede srdce a kde touží být. Takoví lidé vyzvou ke spolupráci i rozum, aby pomohl srdci ověřit, zda vybraný směr není jen výsledkem chvilkového opojení. Je naprosto nemožné být šťastný, pokud směřujeme někam, kde nám není fajn, nebo kde na nás čeká něco, čím si ublížíme a leckdy to už víme. Mnoho lidí bohužel opomíjí varovné signály a jde cestou, o které si sice myslí, že je ta jejich, ale necítí se při tom dobře. Tito lidé věří, že nepříjemné pocity jsou normální a na své cestě setrvávají déle, než je nutné. Negativita NENÍ normální. Sledujte, co vám vaše srdce říká, nechte i rozum, aby srdci pomohl vybrat tu správnou cestu. Pokud se necítíte příjemně, zvolte jiný směr a jděte za štěstím prostě jinudy.

…netrápí se prkotinami

Šťastní lidé berou život tak, jak přijde, i s pády a údery. I když každý den berou odpovědnost za situace ve svém životě na svá bedra, chápou, že i špatné věci jsou součástí jejich života. Auto se rozbije, děti přinesou pětku, manžel zapomene zaplatit složenku, spálí se večeře – no a co? Pokud to neovlivňuje nijak výrazně život člověka, šťastní lidé se nenechají těmito prkotinami rozházet a prostě neřeší nesmysly. Vždy je cesta, tedy když je vůle a vše se dá řešit, pokud se hledají způsoby.

…jsou pozitivní

Šťastní lidé se rozhodli, že jejich každodenním cílem je radost a spokojenost. Už od rána se snaží naladit pozitivně, proto mají větší šanci, že takový bude i celý den. Pro tyto lidi je štěstí rovnocenné spánku či vodě – je to nezbytnost života. Naopak žít nespokojeně jim nedává smysl stejně jako ztráta sil díky naštvání nebo negativismu. Takový život pro ně znamená spíš přežívání. Dělejme i my šťastná rozhodnutí – v každém momentu života si můžeme vybrat to lepší řešení. A pokud nemůžete změnit okolnosti, osvobodí nás alespoň změna našeho pohledu na ně.

…dokážou přijmout bolest

Nikdo není v životě pořád šťastný a to je naprosto přirozené. I šťastní lidé jsou někdy naštvaní, smutní a prožívají bolest. Jediným rozdílem mezi nimi a ostatními, kteří nechávají prostor fňukání a negativním myšlenkám, je v tom, že uznají brzy svou frustraci a rozhodnou se najít způsob, jak proměnit bolest v něco lepšího a prospěšnějšího.

…vidí sami sebe v dobrém světle

V našich myslích máme všichni obraz sebe sama, který podvědomě udržujeme. Obvykle je naše podvědomí naprogramované tak, abychom žili právě podle toho, jak se sami definujeme. Šťastní lidé sami sebe vidí většinou jako tu veselejší verzi sebe sama – s úsměvem nebo pohodovou náladou. Jakmile tedy dojde k nějaké nepříjemné situaci, tito lidé změní co nejrychleji svůj stav tak, aby se podobal jejich přirozenému podvědomí. Když se cítí rozrušeně, uznají negativitu, a hledají řešení, jak své emoce přenést jinam.

…umí odrážet negativní pocity

V dnešní době jsme ze všech stran bombardováni mnoha negativními informacemi z různých zdrojů. Šťastní lidé vědí, že je nemožné se jim vyhnout, ale dokáží skvěle regulovat prostředí, v němž se nacházejí. Mají nad sebou kontrolu a nenechají se pohltit negativními zprávami z médií, knih, od lidí, se kterými tráví čas atp. a tím napomáhají i tomu, jaké v nich informace vzbudí pocity.

…mají silný systém podpory

Není ostuda vyhledat pomoc a obklopit se lidmi, kteří nás podpoří. Šťastní lidé toto vědí, a když je to potřeba, nedusí negativní emoce v sobě a někomu se svěří. Tito lidé prostě požádají o pomoc, pokud nedokáží vyřešit nějaký problém. To, že poprosí o podporu, je posílí a zároveň to nesnižuje jejich hodnotu. Šťastní lidé totiž oceňují moudrost, kterou jim jejich podpůrný systém poskytuje, a dokáží pomocnou ruku prostě přijmout.

…nemusí nikomu nic dokazovat

Žít život v souladu s vlastní vírou je pro šťastné lidi důležité. Dobře si uvědomují, že nemusí ostatním nic vysvětlovat a dokazovat. Účinnější je ostatním lidem ukázat, jak žijí, prostřednictvím činů a aktivit. Tito lidé vědí, že tím šetří energii a zároveň si získají respekt.

…žijí přítomností

Když jsme skutečně šťastní, žijeme v přítomném okamžiku. Šťastní lidé pustili minulost a nekotví se v ní, pouze úročí zkušenosti, které v minulosti získali. Tito lidé si užívají přítomnosti a těší se na budoucnost. Šťastní lidé berou přítomné okamžiky za to nejdůležitější, pro co stojí žít, a do nich vkládají svou energii. Zároveň moc dobře vědí, že se vyplácí neodkládat rozhodnutí a rádi tvoří svou budoucnost dle jejich představ. Tito lidé se rozhodují pro to, po čem touží, a opouští to, co neradi dělají a co jim nepřináší radost.

…vědí, kdy říct „ne“

Život je dnes velmi hektický a plný úkolů, které často vypadají, že nikdy neskončí. Šťastní lidé vědí, kdy mají něco odmítnout, protože tím chrání svůj životní prostor. Nemají výčitky, když řeknou „ne“, obzvláště ve chvíli, kdy jejich úroveň stresu stoupá a jejich duševní pohoda výrazně klesá. Tito lidé chápou, že nikomu nepřinesou užitek, když jsou vyčerpaní a třeba i podráždění.

Více jak 10 let se aktivně věnuji personalistice a ráda sdílím své zkušenosti z této oblasti. Pro své klienty jsem průvodcem na klikaté cestě za skvělou prací a pomáhám jim nacházet odpovědi i na křižovatkách v jejich životě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.